Jak radzić sobie z cerą przesuszoną?

Twarz jest wizytówką człowieka, każdy więc marzy o pięknej i nieskazitelnej cerze. Niestety wiele osób boryka się z problemami suchej skóry, która źle reaguje na słońce, mróz, chlorowaną wodę, mydło i zanieczyszczenia występujące w powietrzu. Taki typ cery wymaga więc właściwej pielęgnacji i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Przyczyny przesuszonej cery

Niekiedy u podłoża problemów z przesuszoną cerą leżą skłonności genetyczne. Wrodzona, sucha skóra nie jest rzadkością. Zwykle jednak zły stan skóry jest spowodowany jej odwodnieniem, nieodpowiednią pielęgnacją, niewłaściwą dietą czy problemami hormonalnymi. Sucha skóra się łuszczy, jest matowa, piecze i powoduje uczucie napięcia. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak radzić sobie z cerą przesuszoną? Otóż trzeba zadbać o zdrowy wygląd skóry zarówno od zewnątrz, poprzez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne jak i właściwie się odżywiać i pielęgnować skórę od środka.

Używanie właściwych kosmetyków do cery suchej

Osoby posiadające suchą cerę powinny używać kosmetyków zarówno nawilżających jak i lekko natłuszczających oraz stosować kilka zasad:

  1. Wybierać preparaty do twarzy nie zawierające alkoholu, gdyż powoduje on dodatkowe wysuszanie i podrażnianie cery i unikać używania mydła, które zmywa z twarzy cenne przy tego rodzaju skórze sebum.
  2. Stosować środki do demakijażu specjalnie przystosowane do cery suchej, które pozostawią na skórze lekko tłustą warstwę.
  3. Używać odpowiednich kremów do cery suchej. Na dzień nakładać krem nawilżający z odpowiednim filtrem, zawierający substancje tj. mocznik, glikol propylenowy czy glicerynę, który właściwie nawodni skórę. Na noc fundować skórze terapię z użyciem kremu natłuszczającego, zawierającego znaczną ilość składników lipidowych, które ją natłuszczą, odżywią i zregenerują.
  4. Nie korzystać z peelingów mechanicznie złuszczających skórę. Dozwolone jest stosowanie raz na jakiś czas tzw. peelingu enzymatycznego, który złuszcza skórę, dzięki zawartym w nim enzymom ziołowym lub owocowym. Ten rodzaj peelingu nie posiada drobinek, nie jest wcierany w skórę, przez co jej nie podrażnia. Jest nakładany w formie maseczki lub pasty, która po nałożeniu jest zmywana po określonym czasie.
  5. Nakładać na skórę maseczki odżywcze domowej roboty, np. z awokado, z żółtek jaj czy z siemienia lnianego.

Właściwa dieta koniecznością w walce z przesuszoną cerą

Osoby, które zmagają się z problemami suchej skóry powinny zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijać nie mniej niż 2 litry wody dziennie. Ponadto należy ograniczyć spożywanie masła, tłustych wędlin i tłustego mleka, żółtego sera, mięsa, ostrych potraw oraz przetworzonej żywności, zawierającej dużą ilość soli i glutaminianów. Zgubny wpływ na stan skóry mają również papierosy, alkohol czy kawa w nadmiernych ilościach. Natomiast w diecie osoby walczącej z przesuszoną skórą nie powinno zabraknąć takich produktów jak:

– warzywa i owoce w dużych ilościach,

– orzechy, pestki słonecznika czy dyni, kiełki nasion, migdały,

– jajka,

– sałata,

– awokado,

– oliwki,

– ciemne pieczywo,

– ryby.

Warto więc podejmować kompleksowe działania w walce z suchą cerą. Bo zdrowa i odpowiednio nawilżona skóra twarzy to również lepsze samopoczucie i pozytywne nastawienie do życia.

No Comments

Post A Comment